Zielona ściana – chrobotkowy las w twoim domu

Jesteśmy częścią tej planety, dlatego dobrze czujemy się w bliskim kontakcie z naturą. Choć większość czasu spędzamy w budynkach, to pragniemy kontaktu z przyrodą. Dlatego chętnie otaczamy się naturalnymi przedmiotami z drewna czy wikliny i ozdabiamy wnętrza żywymi roślinami. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na uprawianie w mieszkaniu kwiatów doniczkowych ze względu na częste wyjazdy, brak czasu na ich pielęgnację czy mały metraż, wcale nie musimy rezygnować z posiadania kawałka prawdziwego lasu we własnym domu. Doskonałym rozwiązaniem będzie chrobotek reniferowy.  

Zieleń ma kojący wpływ na człowieka – wycisza, uspokaja, pozwala zregenerować zmęczone oczy. Nic więc dziwnego, że często pojawia się we wnętrzach, a naturalna jest atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Dodaje życia i energii pomieszczeniom, sprawiając, że czujemy się w nich lepiej. Szukamy więc dodatkowych miejsc, które moglibyśmy zaaranżować w naturalnym stylu i coraz częściej wybieramy ściany. Jeśli zdecydujemy się, by na pionowych powierzchniach zastosować chrobotka reniferowego osiągniemy oryginalny i modny efekt. Ale to nie wszystko, bo korzyści jest dużo więcej. 

Zielona ściana, której zapragniesz

Na pewno taka zielona ściana wzbudzi duże zainteresowanie gości i może pojawi się pytanie „Czy to mech?”. Często dekoracje i całe powierzchnie z chrobotka reniferowego budzą właśnie takie skojarzenie. Najprawdopodobniej dlatego dość powszechnie używa się tej nazwy. Łatwiej sobie wyobrazić ścianę z mchu i odnieść się do rodzimego lasu, tym bardziej, że chrobotka trudno spotkać w Polsce. Roślina zdecydowanie liczniej występuje w Europie Północnej i pozyskiwana jest najczęściej z krajów skandynawskich, gdzie można zbierać tylko jej nadmiar. Jednak chrobotek nie jest mchem, a porostem, czyli gatunkiem grzybów, który ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest właśnie do grupy porostów.

Czy ten porost żyje?

Chrobotek reniferowy, którego wypatrzymy w naturze ma kolor szaro-beżowy. Jeśli jest go dużo, możemy odnieść wrażenie, że ściółkę pokrywa przybrudzony śnieg. Taki krajobraz może wyglądać nieco tajemniczo dla polskiego turysty. Całość, jak i pojedyncze plechy są zjawiskowe i niepowtarzalne. Zanim chrobotek trafi do naszych wnętrz jest oczyszczany, stabilizowany i barwiony. Można oczywiście zachować jego oryginalny kolor lub wybrać inny z coraz bogatszej palety wybarwień, ale najczęściej stosowane są odcienie zieleni. Wcale nas to nie dziwi. My też najbardziej kochamy tę dominującą w przyrodzie kolorystykę.

By chrobotek zachował swoją strukturę i elastyczność stabilizuje się go przy użyciu naturalnej gliceryny. Wchłonięta przez roślinę pozwala jej zachować swój pierwotny wygląd. Chrobotek stabilizowany nie jest już żywy, choć wciąż sprawia takie wrażenie. Przy zapewnieniu mu właściwych warunków wilgotności będzie zachwycającą ozdobą wielu wnętrz do 10 lat. Tak! Właśnie tak długo możemy cieszyć się naturalną rośliną, która nie potrzebuje światła i wody, przesadzania czy nawożenia.

Wilgotność pod kontrolą

Właściwa wilgotność w pomieszczeniu, w którym przebywamy jest ważna dla naszego samopoczucia. Zbyt suche powietrze powoduje wiele dolegliwości: przesuszenie śluzówek nosa, gardła i oczu, a nawet skóry. Nadmiar wilgoci również nie jest komfortowy i bezpieczny. Grozi rozwojem szkodliwych pleśni i grzybów, których zarodniki będą zanieczyszczać powietrze, uruchamiając reakcje alergiczne. Człowiek nie ma receptorów, które pozwoliłyby mu ocenić poziom wilgotności. Optymalne dla ludzi nawilżenie powietrza we wnętrzu to od 40 do 60%. Tak samo jak dla ozdób i ścian z chrobotka, które mogą pełnić rolę naturalnych higrometrów. Gdy wilgotność spadnie poniżej zalecanych 40% porost zacznie twardnieć, a nawet może się ukruszyć. Twój chrobotek pomoże Ci dbać o jakość powietrza w mieszkaniu. Może pobierać też nadwyżkę wilgoci, w pewnym stopniu regulować jej poziom, ale narażanie go na długotrwałe, nadmierne nawilżenie nie jest dla niego korzystne. Tak jak dla nas.  

Zadziwiające właściwości

Miękki, przyjemny w dotyku, a zarazem plastyczny chrobotek daje się w miarę łatwo formować. Można z niego tworzyć oryginalne i stylowe kompozycje np. w różnego typu ramkach i pojemnikach. Wielokolorowe lub tylko w odcieniach zieleni. Panele wyklejone porostem umieszcza się także bezpośrednio na ścianach, słupach czy we wnękach. Widzieliśmy niesamowite aranżacje nawet na suficie. Nie musimy się przy tym przejmować, że trudno będzie go oczyścić. Chrobotek jest antystatyczny, co oznacza, że nie przyciąga kurzu, wręcz go odpycha. Jednak, gdy pewna ilość kurzu na nim osiądzie to plechy chrobotka zneutralizują go. Porostu nie wolno myć, spryskiwać wodą, wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

Warto z rozwagą wybrać miejsce, którym zawładnie chrobotek, by skorzystać także z jego właściwości akustycznych. Przyczynia się do wygłuszenia pomieszczenia, gdyż jego nieregularna i gąbczasta struktura absorbuje dźwięk. Takie rozwiązanie jest nie tylko piękne, ale też bezpieczne. Nie jest łatwopalne jak wiele sztucznych materiałów wytłumiających. Niesamowite, prawda?

Blisko natury

Zależało nam, by nasze chrobotkowe panele były jak najbardziej przyjazne naturze. Dlatego porost importujemy z Norwegii, gdzie występuje dość powszechnie. Ponadto pozyskujemy go z takich miejsc, gdzie można zebrać tylko jego nadmiar nie zaburzając ekosystemu i w zgodzie z miejscowym prawem. Nasze heksagonalne i okrągłe ramki wykonane są z recyklingowalnej sklejki brzozowej, zabezpieczone olejem lub woskiem, których formuły zostały specjalnie przez nas opracowane. Panele wykonują panie florystki w pracowni w Poznaniu. Przyklejają plechy tak, by tworzyły estetyczne kompozycje i nie przesychały, odpadały czy rozwarstwiały się. Mocowanie paneli na ścianie jest wygodne i łatwe. Na tylnej części umieściliśmy taśmę grzybkową, która umożliwia szybkie powieszenie ram w wybranym miejscu i równie szybką zmianę aranżacji. 

Biodegradowalny

Chrobotek to być wspaniała, naturalna alternatywa w miejscach, gdzie nie mogą rosnąć kwiaty w pojemnikach, a na pewno będzie bardziej przyjazny dla środowiska niż sztuczne – plastikowe lub tkaninowe imitacje. Przecież takim „ozdobom” zdecydowanie brakuje właściwości chrobotka, ponadto, gdy przestają być potrzebne trafiają najczęściej na wysypisko i zaśmiecają planetę. Gdy miną lata świetności porostu na naszej ścianie (czyli około 10 lat), możemy go skompostować. Chrobotek jest w 100% biodegradowalny. 

Czy znacie już idealne miejsce dla chrobotka w waszych mieszkaniach? Salon, sypialnia, a może pokój dziecięcy? Każdy chciałby cieszyć oczy zjawiskowym chrobotkiem i korzystać z jego dodatkowych i wyjątkowych właściwości.  

Zapraszamy Was już teraz do naszego E-megastore, gdzie znajdziecie wiele rodzajów paneli z chrobotkami >>>.

 

? 1% wartości Waszych zakupów niezmienne przekazujemy na działania Fundacji Save the planet.

Polub nas, śledź i subuj:

✓ FACEBOOK: https://www.facebook.com/savetheplanet.poland/

✓ INSTAGRAM: https://www.instagram.com/savetheplan…

✓ YOU TUBE: https://www.youtube.com/savetheplanetTVchannel

Najnowsze

Copyright © 2020 Save the planet | polityka prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.