Domek dla jeża, domek dla owadów i dla ptaków – kiedy, jaki i po co?

Domy dla zwierząt budzą coraz większe zainteresowanie i zaciekawienie. Można je zobaczyć na terenie wielu prywatnych posesji, na miejskich skwerkach, łąkach, w parkach i lasach. Są ważnym gestem ze strony człowieka, który realnie wpływa na bezpieczeństwo i życie zwierzaków. Najczęściej spotykanymi budkami są np. domek dla owadów, wiewiórek, ptaków i jeży. Sprawdź, jaka jest ich rola i na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie dla naszych małych przyjaciół.

Małe zwierzęta a ludzie

Zwierzęta nie mają z człowiekiem lekko. Niekiedy jest on ich sprzymierzeńcem, częściej jednak – mniej lub bardziej świadomie – podejmuje decyzje i inicjuje działania, które są dla zwierzaków kłopotliwe lub przyczyniają się do zmniejszenia ich populacji. Tymczasem warto sobie przypomnieć, że wszystkie stworzenia składają się na kompletny ekosystem, a szacunek dla rozbudowanej sieci połączeń i zależności między gatunkami jest niezbędnym warunkiem do tego, żeby ten ekosystem funkcjonował harmonijnie i bez zakłóceń.

Rosnąca świadomość, czyli jak pomóc zwierzętom?

Wzrasta poziom powszechnej świadomości na temat tego, że z pozoru niewinne kroki są dla zwierząt szalenie istotne. Bo gdyby, dla przykładu, jesienią nie zostały spalone liście, to mogłyby się w nich skryć jeże i bezpiecznie przetrwać do wiosny. A gdyby latem trawa nie została skoszona, to pomiędzy źdźbłami wyrosłyby kwiaty i zioła, którymi mogłyby się posilać pszczoły. Na szczęście coraz więcej osób przestaje ingerować w otoczenie, żeby zwierzęta mogły z niego korzystać. Jednym ze sposobów na ułatwienie zwierzakom życia jest zapewnienie im domu.

Domki dla zwierząt – dlaczego warto o nich pomyśleć?

Mówiąc najprościej: żeby pomóc zwierzętom przetrwać. Żeby zapewnić im schronienie na zimę, ułatwić zdobywanie pokarmu oraz stworzyć bezpieczne warunki na czas sezonu lęgowego i odchowania młodych. Skupimy się dziś na kilku wybranych gatunkach małych zwierząt i domach dla nich.

Domek dla jeża

Pozwala mu bezpiecznie przeżyć czas zimowej hibernacji, może też służyć jako miejsce, w którym jeż wyda na świat potomstwo i zapewni mu opiekę. Wybierając dom dla jeża, należy zwrócić uwagę na wielkość otworu i wewnętrzną konstrukcję. Wejście do domku nie może być zbyt duże – w przeciwnym wypadku może do niego wejść większe zwierzę, które będzie zagrożeniem dla lokatora. Konstrukcja powinna uwzględniać niewielkie labirynty, które ochronią jeża przed np. długą kocią łapą buszującą w środku. Jeżowe lokum powinno być zrobione z naturalnych materiałów, najlepiej drewna, a w środku warto je wyścielić liśćmi lub sianem. Domek dla jeża najlepiej będzie umieścić w ogrodzie albo na działce w możliwie najbardziej ustronnym miejscu, gdzie nikt mu nie będzie przeszkadzał.

Domek dla ptaków

Po co ptakom domek, skoro wokół tyle drzew, dziupli, miejsc potencjalnego schronienia? Niestety wcale nie ma ich tak dużo. Budynki są konstruowane w coraz bardziej „szczelny” sposób, więc ptaki nie mają zakamarków, w których mogą pomieszkiwać. Liczba drzew z dziuplami albo miejscem do zrobienia gniazda jest niewystarczająca, dlatego domy dla ptaków umieszczane w ogrodach, na działkach, w parkach czy lasach są dla nich bardzo pomocne. Nie dość, że pozwalają schronić się przed zimnem, śniegiem czy ulewnym deszczem, to są doskonałym miejscem na czas sezonu lęgowego i bezpiecznego odchowania piskląt. Wybierając domek dla ptaków, zwróć uwagę na to, by był solidny, szczelny i miał wodoodporny daszek.

Domek dla wiewiórki  

Pełni on dwa główne zadania: jest azylem w okresie rozrodczym i służy jako magazyn, w którym przechowywane są zapasy pożywienia. Z dostępnych rozwiązań można też wybrać domek, który pełni rolę karmnika dla tych gryzoni. Warto rozejrzeć się za taką konstrukcją, w której jedzenie wiewiórki (m.in. różnego rodzaju orzechy czy ziarna) się nie zepsuje i nie spleśnieje. Z punktu widzenia zwierzaka wygodnie jest, jeśli obok wejścia czy podajnika pożywienia jest miejsce (kawałek deski, niewielkiej platformy), z którego mogą wygodnie sięgnąć po orzech i bez pośpiechu go zjeść. Domek dla wiewiórki można zamontować wszędzie tam, gdzie się kręcą te urocze zwierzaki – w parkach, lasach, ogrodach.

Domek dla owadów

Budki, zwane też hotelami dla owadów, mają za zadanie zapewnić im schronienie oraz umożliwić zbudowanie gniazda i złożenie jaj. Są odpowiedzią m.in. na nowoczesne budownictwo, które nie pozostawia im zbyt wiele miejsca do zamieszkania. Traktuje się je również jako przejaw czynnej ochrony owadów, o której mówi się coraz więcej głównie w kontekście zapylaczy, których rola jest nie do przecenienia. Domy dla owadów zamieszkują najczęściej dzikie pszczoły murarki, motyle, trzmiele oraz pogromcy mszyc, czyli biedronki i skorki. Gdzie powiesić domek dla owadów? Najlepiej co najmniej pół metra nad ziemią (nie powinien mieć styczności z podłożem). Możesz go umieścić w różnych miejscach: w ogrodzie, na działce, na balkonie, na skwerku, w parku, na łące. Zadbaj o to, by miejsce było zaciszne, suche i słoneczne. Kluczowa jest jedna kwestia – muszą tam rosnąć kwiaty, krzewy, drzewa, trawa czy chwasty. Inaczej nawet najpiękniejszy i najbardziej ergonomiczny domek pozostanie pusty. Warto zdecydować się taki hotel, który jest wykonany z naturalnych materiałów (drewno, siano, szyszki, patyki, kora itp.), solidny i trwały.

 

Jeśli zechcesz wesprzeć zwierzęta i zadbać o przywrócenie równowagi w przyrodzie, będzie to cenny gest dla każdego żywego stworzenia. Bo wszyscy jesteśmy na tej planecie połączeni bardziej niż mogłoby się pozornie wydawać.

Zobacz więcej https://shop.savetheplanet.pl/ 

 

 

Najnowsze

Copyright © 2020 Save the planet | polityka prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.